Sendvič 2007

Sendvič 2007

Jako na každé šifrovačce jsme chtěli vyhrát a opět nám to nevyšlo. Smůla :).

Před hrou jsme se dokonce stihli sejít a nastavit síť, takže v řešení první sady nám nic nebránilo. Teda Set s Rosťou to sice skoro nestihli, ale za pět tři je stále míň než tři. I v Brně na Vinohradech.

První sada

Nejdřív se nám podařilo vykoukat ŠUNKU, Set to vložil do Notepadu a já už jsem v tom viděl řešení. Ondra s Rosťou se vrhli na Máchu s Erbenem a my ostatní (resp. v rámci fungující anarchie místy všichni) luštíme Správný směr. Nejdřív špatně – na (až) dvou obrázcích je něco, co souvisí s pětkou, tak tipujeme to, ale po odhalení ibise a akátu máme brzo řešení. Potom se Setem luštím Četu, já diktuju a on zabíjí. A na konci ho napadne, jestlipak náhodou není vojáků 26. A světe, div se, je. Naštěstí těsně před odesláním odhaluji fígl s porodem a řešení máme napoprvé. Mezitím Rosťa dorazil spisovatele, Ondra se vrhl na kostku, kterou jsem pak složil a společně jsme přečetli kód. Někdy během tohoto Terka s Rosťou odešli ke klavíru a doplnili téměř všechny písničky, zbytek našli ve zpěvníku. Když nám dojde, že se má přehrát i zbytek, Okolo Třeboně máme hned. Kód TREBON jsme trochu tipli, protože jsme si nevšimli prvních písmen. První sadu končíme na druhém místě.

Druhá sada

Tohle jsme tak trochu podělali :). Příště radši použít hlavu, než programovat. Mechanické úlohy jsme vyřešili počítačem, ale mezitím jsme nějak zapomněli na Redundanci, kterou jsme díky tomu o pár sekund nestihli zadat. A Vigenerované bludiště jsem měl vyřešeno, jenom písmena jsem vlevo dole vepsal špatně a MULTIPLEX v tajence neviděl. Stejně tak si Rosťa špatně opsal dobře odhalené rýnmové schéma. Výsledek? Propad o 32 míst. A taky posměch od Sira z Havranu.

Přestávka

Zdrcen svou blbostí jsem koukal do monitoru, zatímco Set s Ondrou hráli závodničky. Super promrhaný čas, kdybych radši psal praktika :).

Třetí sada

Tam jsme si zas trochu zvedli náladu, protože během 20 minut jsme měli 4 úlohy. Nejdřív jsem dekódoval leetspeak, odpověď znala Terka, potom Ondra a malování vyřešili bludiště, to už jsme měli z půlky odhalená data ke Karlovi. Potom jsem vyluštil Osmou hodinu, princip mě napadl hned po 19:18. Rosťa se Setem vyluštili šachy, sice na podruhé, ale přece. Potom jsme se trochu zasekli na sudoku (nejsme mistři, že) a Plagiátech (chybějící auru jsem považoval za chybu měření). Nicméně aspoň obrazy jsme nakonec dali (Terka je naštěstí humanitně zaměřená a chyby měření nezná).

Čtvrtá sada

I druhá sudá série nám moc nešla, první úkol jsme poslali až po půl osmé, bylo to řešení Staré party. Předcházela mu sice špatná odpověď na Mlhu, ale to jsem si nevšiml toho, že B lže. Správnou odpověď posíláme za 36 minut po zadání. Slovní transpozici jsme si měli přečíst dřív, protože na řešení jsme přišli docela rychle. Nakonec posíláme odpověď na Plagiáty z druhé sady.

Bláboly na konec

Šifry letošního Sendviče se mi líbily téměř bez výhrad, možná sudoku bylo až příliš na hlavu a leetspeak mě nebere i jinak (ale za to nemůžete 🙂 ). Zas na druhou stranu se našly i úkoly pro začátečníky, což je taky dobře. Ale nikdo nemůže vědět všechno. Mezi ty, co byly opravdu pěkné, bych zařadil hlavně Četu, Osmou hodinu a Vigenerované bludiště. Ale i ostatní byly docela povedené a podtrhovaly kvalitu těch lepších.
Jenom zas máme co zlepšovat, teď konkrétně kontrolovat i to, co je zaručeně správně…
Ale přijde den!

Aleš