Haluz 2007

Haluz 2007

Loni jsme se z nedostatku času na Haluz nedostali, ani internetové části jsme moc nedali. Výsledkem bylo osmnácté místo. Letos jsme to chtěli na první slovnské šifrovačce vylepšit.

Haluz internetová

Stejně jako loni na to neměl moc nikdo čas, tak jsem si aspoň zaluštil já, musím se pochlubit, sám jsem zvládl 22 šifer :). Uprostřed srpna jsme se vydali k Ondrovi na včelín, kde jsme měli luštit hromadně, jenomže organickou se nám překonat ani po týdnu nepodařilo a nakonec nám to trvalo ještě asi dalších 10 dní. Potom už to zase šlo docela rychle a nakonec jsme obsadili 6. místo s 36 úkoly.

Šifry z internetové části byly skvělé a výborně připravené. Nejtěžší podle mě byla prstami, mezi nejvydařenější bych zařadil organickou a výraz. Na druhou stranu byl product šifrou sice s dobrým nápadem, ale otravným luštěním a osud hodně velkým zvýhodněním pro bratislavské týmy (Sehnat někoho, kdo se mi tam půjde podívat, a to možná ještě dvakrát, je víceméně nesplnitelné – všichni známí luštili a internetová Bratislava moc ochotná nebyla. Ale kdo by to řekl, tři hodiny před koncem hry.)

Haluz bratislavská

Z Brna jsme odjeli doporučeným spojem okolo půl jedenácté spolu s Alberty Stallony, na nádraží v Bratislavě mě otrávila hned prodavačka ve stánku, a tak jsem se šel uklidnit a sehnat mapu. To první jsem sice nedodržel, protože ve Světě knihy to nebylo o moc lepší, ale mapu měli a s plnou kapsou desetikorun jsem mohl odejít k automatu koupit si jízdenku. Kdo by to řekl, že 15. září je svátek. Naprostou náhodou jsem v tramvaji na Zlaté piesky potkal zbytek týmu, takže jsme se nikde nemuseli hledat. Potom se nám podařilo přejet zastávku Kon-Rad, takže jsme se museli vrátit a porušit pravidla silničního provozu (jak jsem zjistil, na všech hrách se stávají jenom sbírkou doporučení). I přesto jsme na start dorazili včas, zaregistrovali se, slepili mapu bratislavské MHD a čekali na zvukový signál.

Asociace a deník

Album Ostrov jsme nepoznali, až na žito mě napadl Žitný ostrov a jelikož slovenský zeměpis neznám a před Haluzí jsem ho prolétl jen tak zběžně, myslel jsem si, že to je ten ostrov uprostřed jezera. A tak jsme po nápovědě Reykjavík odešli na břeh a vyslali Ondru plavat. Když byl asi v půlce, napadlo nás mu s sebou dát igelit, ale kdo by ho na hladině honil :). Vrátil se docela promrzlý s vlhkým zadáním. Zatímco se sušil a převlékal, Set si rychle všiml, že ve větách se opakují písmena abecedy, já jsem odhalil deklarační a referenční odstavce a už jsme odcházeli.

Plavání se mi moc nelíbilo, doufám, že se nikdo neutopil, nevím, jestli byla zajištěn nějaký nouzový plán. Ale šifra byla s dobrým nápadem, jasná, dobrá na začátek.

Logika, 3. místo, ztráta 19 minut

Logický test nám moc zabrat nedal, ale Eště je priskoro na nárek ho očividně zvládlo bleskově. Celou Haluz jsme měli docela štěstí na MHD, po vyluštění nasedáme do trolejbusu a s jedním přestupem se vezeme k Rohlíku.

Docela pěkná, luštitelná bez tipování.

Stream, 2. místo, ztráta 34 minut

Tady jsme to trochu poorali, abecední seřazení nás mohlo napadnout dřív. A když nás napadlo, přišel JanoS (asi), měli jsme pár prvních slov, ale ještě nás nenapadla souvislost s internetovou částí. Ale tu jsme měli za chvíli potom, jenom vymyslet názvy. Většinu odpovědí jsem si pamatoval, takže nebylo třeba volat domů. Cestou na autobus jsme dohnali CS spojku a trochu je zmátli předčasným, ale výhodným přestupem na tramvaj. Ta byla asi díky vinobraní v Rači nasardinkovaná jako noční autobusy na Tmou, ale naštěstí všichni jeli až dál.

Pěkná šifra, tým se sice divil, že je to moc zvýhodňující pro hráče internetu, ale já jsem byl rád, že to bylo aspoň k něčemu.

Pattern, 5. místo, ztráta 66 minut

Vyzvedli jsme zadání, prohlásili druhy stěn za tečkované a čárkované, napodruhé přečetli morseovku a šli. Přesto jsme nějakou dobu ztratili, EJPNN asi mají rychlejší nohy.

Pěkná, jednoduchá.

Pacmani, 5. místo, ztráta 77 minut

Vyzvedli jsme zadání a hned co jsme si sedli, Ondra kreslí na fólii obrázek. Vyřešeno. Ale potom se nám podařilo expertně zabloudit a když jsme si asi po dvou kilometrech všimli, že ta žlutá na stromě už fakt dlouho nebyla, vrátili jsme se skoro až na začátek a tentokrát už zahnuli správně. Na silnici jsme potkali autobus, kterým jsme se svezli jednu zastávku a pak zjistili, že jsme mohli jet ještě další dvě.

Jednoduché, než jsme vůbec něco stihli najít, bylo to vyřešeno.

Jabloň, 6. místo, ztráta 105 minut

Půlhodinové bloudění se projevilo, na setkání s přítelem jsme poslali Seta a už se nevrátil. Škoda, že jsme jenom čekali, mysleli jsme si, že dostane ještě něco podstatného k luštění. Příchozí organizátor nám odevzdal zadání, které jsme vyluštili docela rychle, ale co to je AMFIK, jsme asi deset minut pochopit nemohli. U hospody kousek od zadání jsme si ověřili, že amfiteátr tady je a že by nás tam odvezl autobus, který právě odjel. (Prošli jsme kolem něj a on ještě vypadal, že na nás čeká.) Po cestě k amfiteátru jsme vyluštili jabloň, Set nám řekl, co se tam dělo a šli jsme k pomníku. Příště už budeme chodit jen po turistických značkách, protože jsme si zase zašli aspoň 3 kilometry po jakési naučné stezce, která nám uprostřed lesa zmizela.

Šifra s únosem, to ještě nikde nebylo :). Zajímavý nápad, zadání jednoduché. Jenom se příště vyvarujte AMFIKu, to bylo skoro k nepochopení.

Slovná, 6. místo, ztráta 116 minut

Potom, co jsme se probloudili k dalšímu stanovišti, zjišťujeme, že zadání se nám nelíbí a Eště je priskoro tu stále jsou. Nebo na cestě k dalšímu, víc informací SMS nedává. Bereme si absolutní nápovědu, operátorka to možná nejdřív nechápe, ale ujišťuji ji, že to je schválně a jdeme ke kostelu.

Vlny, 2. místo, ztráta 3 minuty

Telefonické řešení se očividně vyplatilo, stáhli jsme náskok z téměř dvou hodin na tři minuty. Sedáme si ke kostelu, ale zatím nic nevymýšlíme a tak odcházíme v očekávaném směru hry na druhou stranu dálnice k jakémusi kulturnímu domu. Dovnitř nás ochranka nepustí, tak sedíme na terase. Asi jsme zrovna trefili nějakou půlnoční špičku, protože návštěvníky se to tam jen hemží. Ondra si dává dvacet a protože máme jenom jedno zadání, špatně se luští ve čtyřech. Po chvíli se rozhodujeme volat slečně Marplové, její odpověď nás ujišťuje ve správné cestě a tak si všímáme, že ji navrhoval Set už docela dávno. Nevadí, řešení vypadává brzo a ještě stíháme noční autobus k mostu Lafranconi.

Pěkná šifra s nápovědními slovy, jenom nám přišlo logičtější vybrat řádek ze zápisu Braillova písma pomocí pozice a ne posouvat celý znak.

Zmes, 1. místo, náskok asi 90 minut

K řece sbíhá Ondra pro zadání, když jej najde, odcházíme směr centrum. U nějaké hospody sedáme na lavičky a začínáme luštit. Úhly máme skoro hned, ale ani v tu chvíli a ani po pěti hodinách nám nedochází, že dvojice písmeno a úhel opravdu nejsou náhoda, jak tomu napovídá název šifry. Lomenou čáru procházející jen čísly zavrhujeme, protože neznáme směr, odkud se počítá úhel. A kdo ví, jestli se smí „odrážet“ od hran čtverce. Všímáme si, že X jsou divná, že jedno leží uprostřed (ale ne přesně, bohužel) čtverce a bude tedy asi začátek zprávy, ale chybí nám jakékoliv vodítko, odkud je to ten úhel. Nejlepší, co nás napadlo, bylo asi po 4 hodinách brát azimut. Úhel od osy x (ačkoliv jsme skoro všichni matematikou postižení) mi ani teď nepřijde jako jednoznačný. A proč jsou čísla u svých písmen pokaždé na jiné relativní pozici je tak zavádějící, že ani 5,5 hodiny nám na vyřešení nestačilo.

Škoda nejednoznačného spojení písmena a čísla, takto mi to připadá trochu nedotažené.

Konec a vůbec

Úderem osmé hodiny voláme na nápovědu, jsme zmrzlí, Terce se zase ozývá kotník a ostatním se stýská po Brně. Stáváme se prvním týmem, co na letošní Haluzi dochází do cíle, necháme si vysvětlit, jak se ta 10 řešila a odcházíme na vlak. Škoda, že ukufláci byli až po dvanácté. Teď nevím, o co šlo a „nemůžu bez nich žít“ ;).

Letošní Haluz byla opravdu výborná. Propracovaný příběh, skvělé úkoly, jediné, co by ji mohlo vylepšit, je větší účast. Doufám, že se zase za rok v Bratislavě uvidíme a také budeme první v cíli.

Aleš