Tmou 15

Tmou 15 – Chlýftým

Trochu jsem doufal, že to bude moje stá šifrovačka a že ji vyhrajem, ale když jsem to letos nějak flákal a pak viděl na seznamu týmů Majka s Mišofem, řek jsem si, že s tou stou hrou radši počkám, ať to není takový fiasko a budu inkognito řadovej hráč za svůj stálej tým. Trochu škrt přes rozpočet mi udělalo družstvo Společně za ptáka Fykosáka, když mě po nezdařené kvalifikaci strčili jako cenu do tomboly. Jak se ukázalo, o vyhořelou hvězdu měl zájem jen Černý racek se skrytým úmyslem zrytí zahrady, Vlhká jáma, která si určitě slibovala něco podobného, hvězda samotná z kamarádské solidarity a jedni neznámí dobrodinci, kteří tak fykosáky protlačili do hry. O fous. A já teď čekám, komu teda budu rýt tu zahradu, když se racci do cíle nedostavili. Leč nepředbíhejme.

Kvalifikaci jsme zas naštěstí nemuseli dělat, protože bychom určitě dopadli jako hubkaři, což už si říkáme pátým rokem a ještě nám na to naštěstí nepřišli (ale podle testu bychom to letos dali, uf) a tak většina členů týmu ani nevěděla, že nějaká tombola bude (naštěstí). Na start jsme došli všichni, akorát jsem pozdě zjistil, že můj Moravský kras je o dva roky starší než jsem čekal, a samozřejmě v knihkupectví po cestě byl vyprodán. Aby ne, když si Lenka M. koupila čtyři a pak je prodávala na startu. My jsme si to jen ofotili, protože nemít doporučenou mapu se nám osvědčilo už loni, kdy jsme došli. Možná jsme si to ani fotit nemuseli, protože kam se na nás hrabe nějakej Valhubert.

Party hard? Škoda, že z vystoupení LuŠtiLy jsme slyšeli jen refrén. Doufám, že to orgové nějak napraví nejlíp studiovou verzí. Chudáky mrznoucí b-týmáky jsme ignorovali, že přece buď to bude k ničemu, nebo to bude k něčemu, ale tak, že to přece nebudem muset opisovat všechno. Nakonec to bylo tak napůl, protože až jsme se zbytkem startovního pole vyčkali řešení prezervativu, místo živých manekýnů orgové vylepili papírové. Ještě, že jsme tak pomalí. Ten ocásek spermie byl nějakej divnej. Ale tak aspoň jsem si procvičil euklidovské zmenšování úseček.

S Rosťou, který šel vyzvednout řešení občankové šifry (ano, i na to jsme čekali, protože jsme příliš aktivní a občanku jsme ukazovali všude), jsme se potkali u Morového sloupu, sepsali všechny části těla a vyrazili do Komárova. Cestou ještě potkáváme Übertým, takže na tom nejsme tak zle. To teprve přijde, protože následující šifry nám moc problémy nedělají, čtverečky skládáme rychle, pohádky luštíme raz dva (XKCD! A zazvonil zvonec super hint.), všechno jsou to pěkné šifry a neotřelé nápady, stejně tak i následující zvratné bludiště nebo had na Strandě. Jo a teď to přijde.

Vyzvednem si černou svini, jak jsme ono udělátko překřtili během prvních pár hodin. Neúnavně bušíme do tlačítek a displej si ukazuje, co chce. Většinou je to teda hrozný. Nebo nic moc. Je nám kosa, tak se od Penny přesouváme do benzinky, kde jsou dvě poněkud nevrlé pokladní, ale dokud pijem kafe, aspoň neremcaj. Nakonec jsme to tam po asi třech hodinách nenávistných pohledů zabalili a vyrazili do prověřené luštičské lokace, tj. do nonstopu na Hlavní nádraží. Potkáváme tam jeden tým, co luští pohádku, spolu s námi jede fotograf a n či pí. Naštěstí jsme první, kdo se zvedají, protože naše krabička podlehla a řešení vydala. Jen krátce, jak jsme jej z ní dostali – měli jsme štěstí, že nefungovala úplně správně. Totiž, vyzkoušeli jsme dvě stejné sekvence zmáčknutí tlačítek po hard resetu, pročež jsme očekávali stejný výsledek. Nepřišel, takže jsme z toho vyvodili, že správně se má s krabičkou nedělat nic. A taky že jo. A hurá zpátky do Slatiny. Rozjezd sice jede až za půl hodiny, ale tak se aspoň kus týmu prospí.

Na Přemyslově náměstí ve Slatině to zas bylo rychlý, pěkný obrázek s pěkným řešením (no, vykřičníku jsme si nevšimli a napasovali to tak, aby to vyšlo) padl docela rychle, stejně tak i myš a sejry jsme měli ještě dřív, než nám přijel autobus. Během hry by mě vůbec nenapadlo, že se okolo toho pak strhne taková diskuse…

Ve Šlapanicích jsme tak už nemuseli moc otálet a vyrazili jsme na Žuráň. Vrcholová kniha. Dvacáté místo. To jde, s tím pětihodinovým mankem z osmičky. Místní šifra nám ale taky nebyla nakloněna, holt ranní krize. Sice jsme měli všechno správně přeložené, prostřední písmena vypsaná, ale to druhé kolo slovního fotbalu jsme díky přesahům dokola nějak ignorovali. Zato jsme tam našli pěkná náhodná slova, jako třeba nadávku Huliturku!, která nám projasnilo ráno, nebo třeba větu: „Na korále máku kyne CEO,“ která vyjde z prvních slabik prvních slov v řádcích. CEO byl samozřejmě Napoleon, že, to nemůže být náhoda. Ale nakonec jsme se vyspali, Rosťa se podíval znovu na to, co už jsme měli a šli jsme do Jiříkovic vyzvednout si pingpongovej toaleťák. Luštění nám taky moc nezabralo, přesun na Santon byl sice opruz, ale fajn, další šifry za náma.

To by nebyla třináctka, aby na ní na Tmou nebyl pořádnej zákys. Hned po příchodu jsme odhalili úplně geniální řešení zahrnující pohádku o Pindulce a Valhubertovi . Přece se v ní psalo o změti čar, která nebyla moc luštitelná a Pindulka, Valhubert a Říčička byli ti, co byli červenou, modrou a zelenou. Fialová chybí, řešení je teda Dunávka. Ještě, že potok toho jména začínal až za koncem mapy. Ale i tak nás to stálo dalších pár hodin, ačkoliv to nakonec Růžmen dořešil.

Na čtrnáctku už jsme dorazili jen ve čtyřech, protože Rosťa si odjel do Olomouce moravsky obcovat, a odcházeli jsme odtamtud jen ve třech, protože nám utekl i Ondra. Ale tohle jsme ještě dali, taková dobrá oddechovka, došli na patnáctku a tam to zařízli (respektive rozřízli) a vyrazili do cíle, protože už bylo půl dvanácté a chtěli jsme stihnout vyhlášení a tombolu.

Vyhrál ne-až-tak-překvapivě Übertým. Gratulujem!

Bylo to jako vždycky vymakaný. Holt krabička nefungovala, no… To je samozřejmě velká škoda, ale nedá se říct, že bych tím nějak ztratil důvěru v organizátory. Jen tenhle risk občas nevyjde a rozhodně by byla škoda, že by se to nezkusilo. Jinak (kromě tradičních problémů se slyšitelností „hymny“ na začátku) žádnej problém, ne? [1] Jinak to byla další fajn hra se „šiframi bez pomůcek“ [2] (btw, odpovídající verš z Patnáctin je cool), kterých bych rád viděl jen houšť a větší kapky. Takže děkujem a příští rok nás tam máte zas (prosím prosím, můžem zas testovat kvalifikaci?).

Aleš

[1] Teda, kdybych byl tester, ještě bych asi rejpal do těch spermií, ať to je konzistentní. A aby se použil kondom.
[2] Mimochodem, ony teď-už-proklínané tabulky mají v době psaní tohoto textu 51941 stažení, z toho 10209 v poslední verzi.