Sendvič 2009

Sendvič z Janapina pohledu

Tak jsme se opět sešli u mě, tedy u Janap doma. Z mého pohledu vlastně příprava na hru probíhala už dopoledne. Rozhodla jsem se totiž své milované spoluhráče v průběhu hry nakrmit, neboť s plným žaludkem se lépe přemýšlí (a hlavně jsem chtěla, aby mi pánové pochválili mé kuchařské umění… tak sice mi to neřekli, ale zbaštili, tak to snad chutnalo). Takže jsem dopoledne napekla várku muffinků, nakrájela zbytek ‚Orgasmu’a čekala jsem na své spoluhráče. Rob s Růžmenem dorazili chvíli po plánovanám srazu ve dvě, záhy na to se přihrnul šnEk a naši sestavu uzavřel Thom. A začala technická příprava. Hrozně moc jsem se snažila klukům vyjít vstříc, tak jsem jim dokonce našla prodlužku, bohužel jsem odpojila zdánlivě nepotřebný spoj a záhy jsme zjistili, že jsem zrušila router. No stává se no, já se nikdy za technicky schopného jedince nepovažovala 🙂

Nakonec jsme to stihli ještě před začátkem hry. Hurá první série. Běžím do vedlejší místnosti tisknout, kluci mezitím probírají úlohy. Jen co doběhnu se zadáním, můžu se zapojit do luštění šifry Jak malí. Společnými silami googlíme a chrlíme nápady na díla různých autorů. šnEk ze tří písmenek hádá KRTEK, ale my mu moc nevěříme, no nakonec mu po potvrzení dalšího písmene dáme za pravdu. První šifra prolomena. Týmová spolupráce se pak lehce roztříštila, Thom se chopil kontrukční úlohy se slovy, že to je autíčko 🙂 a šnEk uviděl něco 12 obsahuje 26. Rob se chytil se šnEkem a střídavě řešili záhadné kroužky a hvězdičky, Růžmen se snažil napasovat pravidla českého pravopisu na Pravidla hry a já naprosto zbytečně koukala do Vnitřního neklidu. Asi mám dar si vždy z první série vybrat naprosto neřešitelnou šifru (loni to byla Časová pásma… no letos jsem toho nechala naštěstí dřív). 12 obsahuje 26 nakonec padla těsně před začátkem druhé série.

A už tu byla druhá série. Ta se nám neskutečně prolínala s řešením série první. První padla Koníčkovka, kterou vyřešili Rob se šnEkem. Já jsem koukala na video, Thom stále lepil Kontrukční a Růžmen se mu snažil pomoci něco vykoukat (už se posunuli v názoru na tvar, tentokrát prý ne autíčko, ale Trojský kůň). šnEk chvíli po Koníčkovce vyřešil Radar, a vrhnul se na pomoci konstrukrérům, kteří se definitivně shodli na verzi, že se jedná o velblouda. Já jsem z videa vyřešila PKRNA, což mi pořád nelezlo do hlavy, tak jsem svojí štafetu předala Robovi s tím, že je to morseovka, ale asi jsem si něco špatně zapsala. Konstrukční padla záhy, chvíli na to Rob příšel na to, že PKRNA jsou PRKNA a nakonec jsme všichni svorně koukali na hvězdičky. Nakonec Růžmen zahlásil, že je to svět naruby. Hurá hromadně jsme zjištovali zákonitosti hvězdiček, až šnEk přišel s finálním správným nápadem. No teda do konce druhé série jsme už nic neprolomili, ale co se dá dělat. S Thomem jsme se snažili o Trasu Sendviče, ale zjevně neúspěšně, ale i pokus se počítá.

Pomyslný gong odbyl konec druhé série a my dychtivě koukali na řešení neprolomených šifer. Pravidla hry coby Desatero nás skutečně nenapadla (jsme holt hrozní bězvěrci), ale krásně jsme se při interpretaci zasmáli. Pěkná šifra, jen co je pravda. Naopak Vnitřní neklid mě velmi zklamal, coby příliš překombinovaná šifra. Několika zákonitostí zmíněných v řešení jsem si sice všimla, ale nic z toho. Trasa Sendviče nás vůbec nenapadla a T9 jsme řešili úplně zcestně…

Nicméně hurá, pauza. Po prohlédnutí řešení jsem se za šnEkovy asistence vrhla na výrobu našeho tradičního mega sendviče. K tomu jsem naservírovala muffinky, prostě žranice. No z baštění našeho gigasendviče jsou vskutku kouzelné záznamy. šnEk, Thom a Rob se pak rozhodli pro vskutku bohulibou činnost, aneb nikdy není málo času na CSko. Thom s Robem najeli přes síť hned, jen šnEk, připojený místo ke svému monitoru na naši velikou televizi musel rebootovat a nastavit spoustu hovadin, než se mohl připojit ke hře, ale alespoň jsme se zasmáli, jen co je pravda. S Růžmenem jsme hlídali, jak to vypadá s časem, no dobrá komedie to byla, aneb stihne šnEk rebootovat nebo ne?

A třetí série je tu. Honem běžím tisknout, nicméně místo toho, aby tiskárna tiskla barevně, vytiskla mi jeden černobílý exemplář a zahlásila, že má nevalidní IP adresu. Vůbec jsem nepochopila, jak se to stalo, ale co už. Budeme se muset smířit s jedním exemplářem černobílého zadání. Snad barevné nebude nijak extrémně potřeba. Ještě při řešení problémů s tiskárnou na kluky volám, že Dvanáct velkách dětí jsou významná politici (aneb I have a dream a Martin Luther King, má onblíbená řeč…). Než jsem stihla odepsat tiskárnu, kluci už měli vyřešené noty. Což byla na dlouhou dobu jediná vyřešená šifra. S Růžmenem jsme seděli nad významnýma politikama, nicméně některé jsme bohužel nezvládali určit (asi tři) a řešení jsme si moc nedomysleli.

Čtvrtá série byla menším vysvobozením. Zatímco jsme nadále s Růžmenem řešili slavné politiky, šnEk, Thom a rob vykoukali Podivný obrázek. Následně jsme se hromadně vrhli na Mlhu. Pořád jsem měla pocit, že je to město nějak pověvomé, až jsem podle parlamentu přišla na Budapešť. Rob pak dohledal maďarštinu a bylo vyřešeno. Pěkně týmové řešení koncovky s přehláskami a tak vůbec. Thom mezitím dořešil Barevnou cestu, takže další šifra na náš účet. Poslední překonanou šifrou byli Kamarádi. Partnerská města jsme vyhodnotili rychle, ale partnerká města čeho. No nakonec jsem si vzala vcelku podrobný atlas světa a nadhodila jsem, že v Polsku to vypadá na město Legnica. šnEk můj odhad potvrdil, koukli jsme na to, jak města odpovídají znakům a hle, řešení bylo na světě.

Bohužel to byla poslední šifra co jsme vyřešili. Vzhledem k tomu, jak nám šla ta spolupráce, všichni jsme se vrhli na Data. Zkoušeli jsme to různě vyplotit, bohužel netriviálně jako 3D graf v gnuplotu a ne jednoduše v Excelu. Do toho odolával odpočet, kde jsme si zapomněli zaznamenat čísla a netušili jsme tak, co je cíl dopadu. V posledních minutách jsme se pokoušeli o Tipy a Vánoční dárek, ale bezúspěšně. Nakonec to nebylo tak hrozné. Hodiny nemilosrdně odbily osmou večerní a my se dozvěděli, že jsme čtyřicátí. Lepčí než loni a to se počítá. S Rypáčkama jsme se slezli u mě na menší afterparty, prodiskutovali šifry, zkoukli nový díl The Big Bang Theory… no znáte to 🙂

A co já na to? Na některých šifrách jsme krásně spolupracovali, radost je řešit. Některé šifry byly trochu překombinované, konkrétně Vnitřní nepokoj a Vánoční dárek. A zbytek? Hodně mě mrzí, že jsme nedohádali známé osobnosti na šifře 306 (skoro se pak stydím za svůj všeobecný přehled :)) Nešťastná chyba se stala i u Odpočtu, který Thom s Růžmenem sice vyřešili, ale nezachovali část informace. Takže shrnuto podtrženo, vůbec to nebylo zlé, ale my jsme mohli být kapánek lepší.