Per partes 2011

Per partes

Na tuhle šifrovačku jsem se těšil už od té doby, co ji Yeti vyvěsil do kalendáře. Paralelní hry mám rád a navíc bez možnosti komunikace na dálku, to je výzva. Po vcelku povedené iNule jsem v kvalitu šifer a vyváženost hry vkládal docela velká očekávání a myslím, že se to potvrdilo. Protože se Per partes prezentovala jako hra bez elektroniky, řekli jsme si, že to vezmeme v širším rámci a pořídili jsme si kostýmy se zadáním „stará doba“. Na startu se teda sešel továrník šnEk, dělník Rosťa, zkrachovalý intelektuál Set a já, soukromý detektiv (někdy esesák).

Ještě se vraťme trochu před start, asi hodinu a čtvrt. To jsme se sešli u nás doma, kde jsme probrali strategii, která nakonec nebyla až tak klíčová. Ve zkratce. Dělit se co nejmíň a hlavně, ať každý ví, kdy a kde je další sraz. Plus záchytná místa.

Na startu se sešlo plno našich známých, tak kromě zdravení s nimi jsme i vymýšleli, co bude — šnEk přemýšlel o tom, proč je sraz zrovna pod komínem maloměřické cementárny — ale nakonec jsme se po přepočítání čtverců na fasádě firmy na to vykašlali a spořádaně vyčkali příjezdu auta s reproduktory. Tři hlasy jsme si rozdělili, zapsali a přesunuli se luštit k nedaleké rozvodné skříni. Jako správný degenerovaný tým jsme nejdřív vyluštili Braillovo písmo a až po něm čtení do hada. Donesli jsme astronomickou šifru a slabičný slovní fotbal a obě dvě jsme měli vpodstatě rychleji než tu poslední úvodní. Tu vyluštil až šnEk, když se vrátil z vyzvednutí výsledku Dvojic, protože mně přišla tajenka ULC divná a po třetím písmenu jsem se na to vykašlal. Rosťa mezitím zkoušením možností našel správnou orientaci Slunce a Země a tak jsme se sbalili a vyrazili k tenisovým kurtům v Cacovicích.

Po cestě, kterou jsme zahájili zkušeným zahnutím do slepé ulice, si nás jeden tým spletl s organizátory, což nás potěšilo, protože tak naše kostýmy došly naplnění. U kurtů jsme doluštili astronomickou a rozdělili se na poloviny. Já se šnEkem jsme se pokoušeli prolomit tvary, které jsme tam dostali a Set s Rosťou šli na místo, které jim vyšlo z měsíců. My u kurtů jsme nebyli úspěšní a brzo jsme odešli za druhou půlkou. Tam se nám to už podařilo, Rosťa se Setem také hnuli s Tenisem a proto následovalo další dělení. Já a šnEk směr Lesná, zbytek do Židenic, sraz u plechové lávky před jezem.

Kdybychom si pořádně přečetli zadání, našli bychom Zubatou hned, ale takhle jsme si aspoň vyšlápli ten kopec. šnEk to rychle vyluštil, se zbytkama šifer vyrazil na sraz a já jsem šel na Lozíbky. Nový sraz u kostela na nám. Republiky. Po cestě na Lozíbky jsem minul staré schodiště, kde jsem tušil zradu, a když jsem došel na druhý konec ulice a žádné schody tam nenašel, musel jsem se vrátit. Po cestě jsem potkal paní se psem, která přede mnou přešla na druhou stranu. Další bod pro kostýmy. Šifra ale nebyla ani na tom starém schodišti, nýbrž na jiném, schovaném za autem asi v půlce ulice. To, že jsem jej musel vycházet dvakrát, snad ani nemusím zmiňovat.

Na náměstí Republiky potkávám celý zbytek týmu a zrovna odcházíme — další šifra je kus od místa našeho minulého srazu. Vyzvedneme ji a popojdeme za nedalekou kotelnu, kde je závětří. Tam se šnEkem vyluštíme kolečka a jdeme hromadně vyzvednout šifru ke kleci na motorku. Tam se chvíli snažíme vyluštit cílovou šifru, ale nakonec se nám víc daří luštit Puzzle a Obrázky. Já se šnEkem jdeme do cíle, Rosťa a Set jdou vyzvednout zbytky cílové.

V cíli se nám nakonec na princip podaří přijít i z těch tří původních kousků, zbytek nám to už jenom potvrdí. Oznamujeme heslo (no, pořád si myslím, že by heslo mělo být jedno slovo…) a jsme druzí, za Bazingou, o půl hodiny.

Protože v cíli je stále dost času, objednáváme si něco k pití a k jídlu, bavíme se s vítězi a užíváme si po dobře stráveném odpoledni. Hra nás bavila, šifry byly pěkné, myslím, že žádnou věc bych asi nepovažoval za chybu, nějaké nesrovnalosti, jako proč je Slunce zrovna napravo, to je docela jedno (mimochodem, tahle šifra byla asi letos na MIT Puzzle Huntu a její princip se mi hodně líbí). Puzzle byla pěkná týmovka, závěrečná šifra podle mě přesně splnila účel. Takže doufám, že se hra bude konat i další rok.

Aleš

PS: Zkuste si jít na nějakou šifrovačku v kostýmu, nejen na Exit. Je to sranda :). Jo, pokud máte nějaký naše fotky, prosím, pošlete odkaz.